Samotná kuchyň nebo propojená s obývacím pokojem?
To je oč tu běží!

Není tomu ještě tak dávno, co všichni měli kuchyň jako samostatnou místnost. V dnešní době už je ale velmi běžné propojování kuchyně s obývacím pokojem. To může mít pro rodinu nespočet výhod, stejně tak je ale dobré zvážit i nevýhody.

Proč ANO:

Opticky, ale i fakticky zvětšíte prostor. A k tomu se vám do něj dostane i více světla – především v malých bytech, hlavně těch panelákových, kdy po rekonstrukci vytvoříte jednu velkou obývací zónu, si nafouknutí a prosvětlení všimnete okamžitě.

Další výhodou je, že při zařizování můžete uplatnit originální nápady, které by s oddělenými místnostmi byly neproveditelné. Usnadníte si také pohyb po bytě. To, že nemusíte otevírat několikery dveře, oceníte zejména ve chvílích, kdy budete něco přenášet či přesouvat.

Podstatným důvod pro propojení můžeme vidět zejména v současném životním stylu. Je rozhodně příjemnější, když ten, kdo zrovna vaří, není odstřihnutý od ostatních členů rodiny. Především pro rodiny s malými ratolestmi je toto velmi praktické řešení – rodič v kuchyni má ve stejný moment přehled o dítěti, které si hraje v obývacím pokoji.

V neposlední řadě je nutno zmínit, že vaření již není chápáno jenom jako povinnost, která by měla být zvládnuta v co nejkratším čase a někde v skrytu. Nynější kultura dobrého jídla a jeho přípravy přímo vybízí k trendu propojených prostor.

Proč NE:

Je ovšem nutno zmínit i nevýhody takového řešení. Pokud se díváte na film, zvuky vroucí vody, smažení na pánvi či běžící mikrovlnka může působit rušivě. Zvláště v případě, kdy v jedné části zóny máte puštěnou televizi, ve druhé si hrají děti a ve třetí vaříte, může vám to začít přerůstat trochu přes hlavu, protože na žádnou z činností nemáte stoprocentní klid.

Odér od vaření je kapitola sama pro sebe. Pachy od připravovaného jídla nemusí být vždy nejvábnější, obzvláště v momentě, kdy se vám podaří něco připálit. A když náhodou budete bojovat s kouřem, tak to pak určitě není prostředí, ve kterém byste chtěli relaxovat. Základem je tedy kvalitní výkonná digestoř, v určitých případech si vypomůžete dobře umístěným oknem.

Propojení místností taky vytvoří větší tlak na okamžitý úklid. Jelikož je vše vidět, není zrovna pěkné, odkládat si špinavé nádobí a rozházené spotřebiče napotom. Také je vhodné zmínit, že může nastat i problém nedostatku soukromí.

Jak na to?

Pokud stavíte nebo rekonstruujete svůj domov a přáli byste si propojené zóny, rozhodně se musíte zamyslet nad vhodným rozložením prostor.

Je vhodné, aby kuchyňská linka byla co nejblíže k oknu. V úvahu berte hlavně vchod do místnosti, až se budete rozhodovat o rozmístění jednotlivých zón (kuchyňská, obývací, případně odpočinková či hrací pro děti). Ten by měl být ideálně někde mezi, protože opravdu chcete pokaždé s nákupem projít celý obývací pokoj, než se dostanete k lednici? Anebo aby vaše návštěva pokaždé musela napřed projít celou kuchyní, než se budou moci usadit na gauč?

Rafinovaným řešením může být umístění kuchyňské linky do výklenku nebo alespoň tím způsobem, že na ni přímo z obývacího pokoje neuvidíte.

Není to však pouze o rozmístění. Rozhodně nepodceňujte ani podobu a úklid kuchyně. Doporučujeme mít spotřebiče jako je mikrovlnka, varná deska, myčka a podobně, vestavěné. Zbytek by pak měl být dobře skryt v úložných prostorách.